2021 წლის 01 აპრილიდან ძალაში შევიდა მომხმარებელთა უფლებების დაცვის ახალი წესი, რომელმაც ჩაანაცვლა საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის მიერ 2016 წლის 23 დეკემბერს მიღებული ბრძანება.
წესის ახალი რედაქციის თანახმად, კიდევ უფრო გაიზარდა ფინანსური ორგანიზაციების (კომერციული ბანკები, მიკროსაფინანსო ორგანიზაციები, სესხის გამცემი სუბიექტები და არასაბანკო სადეპოზიტო დაწესებულება – საკრედიტო კავშირები) ვალდებულებები მომხმარებლებთან მიმართებაში, კერძოდ:
• სესხის გაცემაზე უარის თქმის შემთხვევაში, თუ უარის მიზეზია კრედიტინფოში ასახული მონაცემები, ფინანსური ორგანიზაცია ვალდებულია დაუყოვნებლივ, ყოველგვარი დამატებითი ხარჯის დაწესების გარეშე, შეატყობინოს მომხმარებელს სესხის გაცემაზე უარის თქმის მიზეზი;
• ახალი რეგულაციით გაჩნდა „გენერალური ხელშეკრულების“ ცნება. გენერალური ხელშეკრულება განიმარტება როგორც საფინანსო პროდუქტებით კლიენტის მომსახურების შესახებ ძირითადი ხელშეკრულება, გარდა საკრედიტო ხაზის ხელშეკრულებისა, რომლის ფარგლებშიც ფორმდება კონკრეტული საფინანსო პროდუქტის ხელშეკრულება. ფინანსურ ორგანიზაციებს დაეკისრათ ვალდებულება, გენერალურ ხელშეკრულებასთან დაკავშირებული რისკები დეტალურად გააცნონ მომხმარებლებს;
• ფინანსურ ორგანიზაციას დაეკისრა ვალდებულება, საფინანსო პროდუქტის დაზღვევის შემთხვევაში, მომხმარებელს შესთავაზოს არანაკლებ 3 (სამი) სხვადასხვა სადაზღვევო კომპანია ქონებისა და სიცოცხლის დაზღვევისათვის. დღემდე არსებული რეგულაციით ფინანსური ორგანიზაციები თვითონ განსაზღვრავდნენ კონკრეტულ სადაზღვევო კომპანიას, რომელშიც სესხთან დაკავშირებით უნდა მომხდარიყო ქონების ან მსესხებლის სიცოცხლის დაზღვევა. უფრო მეტიც, ახალი რედაქციით მომხმარებლებს მიეცათ შესაძლებლობა, თვითონ წარადგინონ ფინანსურ ორგანიზაციაში სადაზღვევო პოლისი მათ მიერ არჩეული სადაზღვევო კომპანიიდან (რომელიც უნდა იყოს ფინანსური ორგანიზაციის მიერ  დადგენილ დაზღვევის მინიმალური მოთხოვნების შესაბამისი), ხოლო ფინანსურ ორგანიზაციას უფლება არ აქვს, დასაბუთების გარეშე, უარი განაცხადოს მის მიღებაზე;
• გაიზარდა ფინანსური ორგანიზაციის მიერ ხელშეკრულების პირობების ცალმხრივად ცვლილების შეტყობინების ვადა. ფინანსური ორგანიზაცია ვალდებულია სპეციფიკური საფინანსო პროდუქტის მნიშვნელოვანი პირობების ცვლილების შესახებ აცნობოს ცვლილების განხორციელებამდე არანაკლებ 2 (ორი) თვით ადრე, ხოლო სხვა საფინანსო პროდუქტის ფასის ზრდის შემთხვევაში – არანაკლებ ერთი თვით ადრე. ამასთან, მხოლოდ საჯარო სივრცეში განთავსებული განცხადება ხელშეკრულების პირობების ცვლილების შესახებ არ ჩაითვლება მომხმარებლისთვის ინფორმაციის მიწოდებად.
კიდევ ერთ ნოვაციას წარმოადგენს ის, რომ წესის ახალი რედაქციით, გარდა მომხმარებლისა, განსაკუთრებული დაცვის ქვეშ მოექცნენ, აგრეთვე, მსესხებლის თავდები და უზრუნველყოფის საგნის მესაკუთრე. კერძოდ:
• ხელშეკრულების პირობების ცვლილების შემთხვევაში, ფინანსური ორგანიზაცია ვალდებულია შეტყობინება გაუგზავნოს არამარტო მსესხებელს, არამედ თავდებს ან/და უზრუნველყოფის საგნის მესაკუთრესაც;
• ფინანსური ორგანიზაციის მხრიდან ინფორმირების ვალდებულება გაიზარდა, აგრეთვე, სესხის ვადაგადაცილების შემთხვევაზეც, კერძოდ, ფინანსური ორგანიზაცია ვალდებულია დავალიანების წარმოშობის დღიდან არაუგვიანეს 5 (ხუთი) სამუშაო დღის ვადაში აცნობოს აღნიშნულის თაობაზე არა მხოლოდ მსესხებელს, არამედ, აგრეთვე, თავდებს და უზრუნველყოფის საგნის მესაკუთრეს;
• ფინანსური ორგანიზაცია ვალდებულია წერილობითი ინფორმირება/გაფრთხილება მისცეს თავდებს და უზრუნველყოფის საგნის მესაკუთრეს, რომ გენერალური ხელშეკრულების მოქმედების პერიოდში, ამავე ხელშეკრულებით დადგენილი ლიმიტის ფარგლებში, მსეხებელზე დამატებით კრედიტის გაცემის შემთხვევაში, კრედიტის გაცემაზე მათი დამატებითი თანხმობა არ იქნება საჭირო და მათი უზრუნველყოფის მოცულობა გავრცელდება გენერალური ხელშეკრულების უზრუნველყოფის ფარგლებში გაცემულ ყველა კრედიტზე. გარდა ამისა, გენერალური ხელშეკრულების ფარგლებში ყოველი ახალი სესხის გაცემისას ფინანსური ორგანიზაცია ვალდებული იქნება თავდებს ან/და უზრუნველყოფის საგნის მესაკუთრეს შეატყობინოს აღნიშნულის თაობაზე სესხის გაცემიდან არაუგვიანეს 5 (ხუთი) სამუშაო დღის ვადაში.
შეიზღუდა ფინანსური ორგანიზაციების უფლებები იმ თვალსაზრისით, რომ მათ აღარ ექნებათ უფლება, სესხის დაფარვის მიზნით, დაარღვიონ მომხმარებლის ვადიანი დეპოზიტი და მისი მეშვეობით მოახდინონ მოთხოვნის დაკმაყოფილება, გარდა იმ შემთხვევისა, როდესაც აღნიშნული ვადიანი დეპოზიტი დაგირავებულია სესხის უზრუნველსაყოფად და გირავნობა რეგისტრირებულია საჯარო რეესტრში.
ახალი რედაქციის თანახმად გაიზარდა მომხმარებელთა უფლებები რამდენიმე მიმართულებით:
• თუ მომხმარებელი ერთდროულად სარგებლობს რამდენიმე საფინანსო პროდუქტით და უწევს მათი თანადროულად დაფარვა, მომხმარებელს მიენიჭა უფლება, თავად აირჩიოს სესხის დაფარვის რიგითობა, კერძოდ, უშუალოდ სესხის დაფარვის ეტაპზე უნდა მოხდეს მომხარებლის მიერ იმისი მითითება, თუ რომელი სესხის დასაფარად უნდა მიიმართოს პირველ რიგში მის ანგარიშზე არსებული თანხა. აღნიშნულ საკიხზე მხარეთა შორის წინასწარი შეთანხმება დაუშვებელია;
• თუ მომხმარებელს საბანკო ანგარიშზე თანხა აქვს სხვადასხვა ვალუტაში, მას მიენიჭა უფლება, თავად აირჩიოს კონვერტაციის პრიორიტეტი სესხის თანხის დაფარვისას.
უნდა აღინიშნოს, რომ ახალი რეგულაციით შემცირდა წინსწრებისა და რეფინანსირების საკომისიოს მაქსიმალური მოცულობაც, რომელიც აქამდე არსებული რეგულაციით შეადგენდა 2%-ს როგორც ინდექსირებულ, აგრეთვე ცვლადგანაკვეთიან სესხებზე. ახალი რედაქციის თანახმად, სესხის საპროცენტო განაკვეთის თითოეული ტიპის მიხედვით (ფიქსირებული, ინდექსირებული, ცვლადი) დადგინდა საკომისიოების განსხვავებული მაქსიმალური მოცულობები. კერძოდ, ცვლადგანაკვეთიანი სესხების შემთხვევაში წინსწრების/რეფინანსირების საკომისიო არ შეიძლება იყოს სესხის დარჩენილი ძირითადი თანხის 1%-ზე მეტი, ხოლო  ინდექსირებულგანაკვეთიანი (მაგ: რეფინანსირების განაკვეთზე, ლიბორზე ან სხვა საჯარო ინდექსზე მიბმული)  სესხის შემთხვევაში - 0,5%-ზე მეტი.

On April 1, 2021, a new rule of protection of consumers' rights while providing services by financial organizations came into force, which replaced the order issued by the President of the National Bank of Georgia on December 23, 2016.
According to the new version of the rule, the liabilities of financial organizations (commercial banks, microfinance organizations, loan disbursing company and non-bank depository institutions - credit unions) towards consumers have increased even more, namely:
In case of refusal to grant a loan, if the reason for the refusal is the data reflected in Creditinfo, the financial organization is obliged to immediately, without incurring any additional costs, notify the customer of the reason for refusing to grant the loan;
The new regulation introduced the concept of "General Agreement". A general agreement is defined as a basic agreement on customer service with financial products, except for a credit line agreement under which a specific financial product agreement is entered into. Financial institutions have an obligation to inform customers in detail about the risks associated with the general contract;
The financial organization was obliged to offer at least 3 (three) different insurance companies for property and life insurance in case of financial product insurance. Under current regulations, financial institutions have defined themselves as the specific insurance company in which the property or the borrower's life was to be insured in connection with the loan. Moreover, under the new version, consumers were given the opportunity to submit an insurance policy to the financial organization from the insurance company of their choice (which must meet the minimum insurance requirements set by the financial organization), and the financial organization has no right to refuse to accept it without justification;
The deadline for notification of unilateral change of the terms of the contract by the financial organization has been increased. The financial institution is obliged to notify about the significant changes in the specific financial product at least 2 (two) months before the change, and in case of increase in the price of another financial product - at least one month in advance. However, only an announcement posted in a public space about a change in the terms of the contract will not be considered as providing information to the customer.
Another innovation is that with the new version of the rule, in addition to the consumer, the guarantor of the borrower and the owner of the collateral are also subject to special protection. In particular:
In case of change of the terms of the contract, the financial organization is obliged to send a notification not only to the borrower, but also to the guarantor and / or the owner of the collateral;
The obligation to inform the financial organization has increased, as well as in case of overdue loan, in particular, the financial organization is obliged to notify the borrower not only within 5 (five) working days, but also the guarantor and the owner of the collateral;
The financial institution is obliged to give written notice / warning to the guarantor and the owner of the collateral that during the term of the general agreement, within the limit set by the same agreement, in case of additional credit to the lender, their additional consent will not be required and their collateral will be covered by the general agreement. On all loans issued. In addition, when issuing any new loan under the General Agreement, the financial institution will be obliged to notify the guarantor and / or the owner of the collateral about this no later than 5 (five) working days after the loan is issued;
The rights of financial institutions have been restricted in the sense that they will no longer have the right to breach a customer's time deposit in order to repay a loan and use it to satisfy a claim, unless the said time deposit is pledged to secure the loan and the mortgage is registered in the public register.
According to the new edition, consumer rights have been increased in several areas:
If the customer uses several financial products at the same time and has to repay them at the same time, the customer is given the right to choose the order of loan repayment, in particular, at the loan repayment stage, the customer must indicate which loan to repay first. Preliminary agreement between the parties on this issue is inadmissible;
If the customer has money in a bank account in different currencies, he is given the right to choose the conversion priority when repaying the loan amount.
It should be noted that the new regulation also reduced the maximum amount of advance and refinancing fees, which under the previous regulation was 2% for both indexed and variable-rate loans. According to the new edition, different maximum amounts of commissions were set for each type of loan interest rate (fixed, indexed, variable). In particular, in the case of variable-rate loans, the advance / refinancing fee may not be more than 1% of the remaining principal amount of the loan, and in the case of indexed loans (eg, refinancing rate, Libor or other public index) - no more than 0.5%.