2021 წლის 01 აპრილიდან ძალაში შევიდა მომხმარებელთა უფლებების დაცვის ახალი წესი, რომელმაც ჩაანაცვლა საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტის მიერ 2016 წლის 23 დეკემბერს მიღებული ბრძანება.
წესის ახალი რედაქციის თანახმად, კიდევ უფრო გაიზარდა ფინანსური ორგანიზაციების (კომერციული ბანკები, მიკროსაფინანსო ორგანიზაციები, სესხის გამცემი სუბიექტები და არასაბანკო სადეპოზიტო დაწესებულება – საკრედიტო კავშირები) ვალდებულებები მომხმარებლებთან მიმართებაში, კერძოდ:
• სესხის გაცემაზე უარის თქმის შემთხვევაში, თუ უარის მიზეზია კრედიტინფოში ასახული მონაცემები, ფინანსური ორგანიზაცია ვალდებულია დაუყოვნებლივ, ყოველგვარი დამატებითი ხარჯის დაწესების გარეშე, შეატყობინოს მომხმარებელს სესხის გაცემაზე უარის თქმის მიზეზი;
• ახალი რეგულაციით გაჩნდა „გენერალური ხელშეკრულების“ ცნება. გენერალური ხელშეკრულება განიმარტება როგორც საფინანსო პროდუქტებით კლიენტის მომსახურების შესახებ ძირითადი ხელშეკრულება, გარდა საკრედიტო ხაზის ხელშეკრულებისა, რომლის ფარგლებშიც ფორმდება კონკრეტული საფინანსო პროდუქტის ხელშეკრულება. ფინანსურ ორგანიზაციებს დაეკისრათ ვალდებულება, გენერალურ ხელშეკრულებასთან დაკავშირებული რისკები დეტალურად გააცნონ მომხმარებლებს;
• ფინანსურ ორგანიზაციას დაეკისრა ვალდებულება, საფინანსო პროდუქტის დაზღვევის შემთხვევაში, მომხმარებელს შესთავაზოს არანაკლებ 3 (სამი) სხვადასხვა სადაზღვევო კომპანია ქონებისა და სიცოცხლის დაზღვევისათვის. დღემდე არსებული რეგულაციით ფინანსური ორგანიზაციები თვითონ განსაზღვრავდნენ კონკრეტულ სადაზღვევო კომპანიას, რომელშიც სესხთან დაკავშირებით უნდა მომხდარიყო ქონების ან მსესხებლის სიცოცხლის დაზღვევა. უფრო მეტიც, ახალი რედაქციით მომხმარებლებს მიეცათ შესაძლებლობა, თვითონ წარადგინონ ფინანსურ ორგანიზაციაში სადაზღვევო პოლისი მათ მიერ არჩეული სადაზღვევო კომპანიიდან (რომელიც უნდა იყოს ფინანსური ორგანიზაციის მიერ  დადგენილ დაზღვევის მინიმალური მოთხოვნების შესაბამისი), ხოლო ფინანსურ ორგანიზაციას უფლება არ აქვს, დასაბუთების გარეშე, უარი განაცხადოს მის მიღებაზე;
• გაიზარდა ფინანსური ორგანიზაციის მიერ ხელშეკრულების პირობების ცალმხრივად ცვლილების შეტყობინების ვადა. ფინანსური ორგანიზაცია ვალდებულია სპეციფიკური საფინანსო პროდუქტის მნიშვნელოვანი პირობების ცვლილების შესახებ აცნობოს ცვლილების განხორციელებამდე არანაკლებ 2 (ორი) თვით ადრე, ხოლო სხვა საფინანსო პროდუქტის ფასის ზრდის შემთხვევაში – არანაკლებ ერთი თვით ადრე. ამასთან, მხოლოდ საჯარო სივრცეში განთავსებული განცხადება ხელშეკრულების პირობების ცვლილების შესახებ არ ჩაითვლება მომხმარებლისთვის ინფორმაციის მიწოდებად.
კიდევ ერთ ნოვაციას წარმოადგენს ის, რომ წესის ახალი რედაქციით, გარდა მომხმარებლისა, განსაკუთრებული დაცვის ქვეშ მოექცნენ, აგრეთვე, მსესხებლის თავდები და უზრუნველყოფის საგნის მესაკუთრე. კერძოდ:
• ხელშეკრულების პირობების ცვლილების შემთხვევაში, ფინანსური ორგანიზაცია ვალდებულია შეტყობინება გაუგზავნოს არამარტო მსესხებელს, არამედ თავდებს ან/და უზრუნველყოფის საგნის მესაკუთრესაც;
• ფინანსური ორგანიზაციის მხრიდან ინფორმირების ვალდებულება გაიზარდა, აგრეთვე, სესხის ვადაგადაცილების შემთხვევაზეც, კერძოდ, ფინანსური ორგანიზაცია ვალდებულია დავალიანების წარმოშობის დღიდან არაუგვიანეს 5 (ხუთი) სამუშაო დღის ვადაში აცნობოს აღნიშნულის თაობაზე არა მხოლოდ მსესხებელს, არამედ, აგრეთვე, თავდებს და უზრუნველყოფის საგნის მესაკუთრეს;
• ფინანსური ორგანიზაცია ვალდებულია წერილობითი ინფორმირება/გაფრთხილება მისცეს თავდებს და უზრუნველყოფის საგნის მესაკუთრეს, რომ გენერალური ხელშეკრულების მოქმედების პერიოდში, ამავე ხელშეკრულებით დადგენილი ლიმიტის ფარგლებში, მსეხებელზე დამატებით კრედიტის გაცემის შემთხვევაში, კრედიტის გაცემაზე მათი დამატებითი თანხმობა არ იქნება საჭირო და მათი უზრუნველყოფის მოცულობა გავრცელდება გენერალური ხელშეკრულების უზრუნველყოფის ფარგლებში გაცემულ ყველა კრედიტზე. გარდა ამისა, გენერალური ხელშეკრულების ფარგლებში ყოველი ახალი სესხის გაცემისას ფინანსური ორგანიზაცია ვალდებული იქნება თავდებს ან/და უზრუნველყოფის საგნის მესაკუთრეს შეატყობინოს აღნიშნულის თაობაზე სესხის გაცემიდან არაუგვიანეს 5 (ხუთი) სამუშაო დღის ვადაში.
შეიზღუდა ფინანსური ორგანიზაციების უფლებები იმ თვალსაზრისით, რომ მათ აღარ ექნებათ უფლება, სესხის დაფარვის მიზნით, დაარღვიონ მომხმარებლის ვადიანი დეპოზიტი და მისი მეშვეობით მოახდინონ მოთხოვნის დაკმაყოფილება, გარდა იმ შემთხვევისა, როდესაც აღნიშნული ვადიანი დეპოზიტი დაგირავებულია სესხის უზრუნველსაყოფად და გირავნობა რეგისტრირებულია საჯარო რეესტრში.
ახალი რედაქციის თანახმად გაიზარდა მომხმარებელთა უფლებები რამდენიმე მიმართულებით:
• თუ მომხმარებელი ერთდროულად სარგებლობს რამდენიმე საფინანსო პროდუქტით და უწევს მათი თანადროულად დაფარვა, მომხმარებელს მიენიჭა უფლება, თავად აირჩიოს სესხის დაფარვის რიგითობა, კერძოდ, უშუალოდ სესხის დაფარვის ეტაპზე უნდა მოხდეს მომხარებლის მიერ იმისი მითითება, თუ რომელი სესხის დასაფარად უნდა მიიმართოს პირველ რიგში მის ანგარიშზე არსებული თანხა. აღნიშნულ საკიხზე მხარეთა შორის წინასწარი შეთანხმება დაუშვებელია;
• თუ მომხმარებელს საბანკო ანგარიშზე თანხა აქვს სხვადასხვა ვალუტაში, მას მიენიჭა უფლება, თავად აირჩიოს კონვერტაციის პრიორიტეტი სესხის თანხის დაფარვისას.
უნდა აღინიშნოს, რომ ახალი რეგულაციით შემცირდა წინსწრებისა და რეფინანსირების საკომისიოს მაქსიმალური მოცულობაც, რომელიც აქამდე არსებული რეგულაციით შეადგენდა 2%-ს როგორც ინდექსირებულ, აგრეთვე ცვლადგანაკვეთიან სესხებზე. ახალი რედაქციის თანახმად, სესხის საპროცენტო განაკვეთის თითოეული ტიპის მიხედვით (ფიქსირებული, ინდექსირებული, ცვლადი) დადგინდა საკომისიოების განსხვავებული მაქსიმალური მოცულობები. კერძოდ, ცვლადგანაკვეთიანი სესხების შემთხვევაში წინსწრების/რეფინანსირების საკომისიო არ შეიძლება იყოს სესხის დარჩენილი ძირითადი თანხის 1%-ზე მეტი, ხოლო  ინდექსირებულგანაკვეთიანი (მაგ: რეფინანსირების განაკვეთზე, ლიბორზე ან სხვა საჯარო ინდექსზე მიბმული)  სესხის შემთხვევაში - 0,5%-ზე მეტი.

1 апреля 2021 года вступило в силу новое правило защиты прав потребителей при оказании услуг финансовыми организациями, которое заменило приказ Президента Национального банка Грузии от 23 декабря 2016 года.
Согласно новой редакции правила, обязательства финансовых организаций (коммерческих банков, микрофинансовых организаций, ссудо-кредитных организаций и небанковских депозитных организаций - кредитных союзов) перед потребителями увеличились еще больше, а именно:
В случае отказа в выдаче кредита, если причиной отказа являются данные, отраженные в Creditinfo, финансовая организация обязана незамедлительно, без каких-либо дополнительных затрат, уведомить клиента о причине отказа в выдаче кредита;
В новом постановлении введено понятие «Генеральное соглашение». Общее соглашение определяется как базовое соглашение об обслуживании клиентов с помощью финансовых продуктов, за исключением соглашения о кредитной линии, в соответствии с которым заключается соглашение о конкретном финансовом продукте. Финансовые учреждения обязаны подробно информировать клиентов о рисках, связанных с генеральным контрактом;
Финансовая организация была обязана предложить не менее 3 (трех) различных страховых компаний по страхованию имущества и жизни в случае страхования финансовых продуктов. Согласно действующим правилам, финансовые учреждения определили себя как конкретная страховая компания, в которой имущество или жизнь заемщика должны были быть застрахованы в связи с предоставлением кредита. Более того, в новой версии потребителям была предоставлена ​​возможность подать в финансовую организацию страховой полис от страховой компании по своему выбору (который должен соответствовать минимальным страховым требованиям, установленным финансовой организацией), а финансовая организация не имеет права безосновательно отказать в его принятии;
Увеличен срок уведомления об одностороннем изменении условий договора финансовой организацией. Финансовое учреждение обязано уведомить о существенных изменениях в конкретном финансовом продукте не менее чем за 2 (два) месяца до изменения, а в случае повышения цены другого финансового продукта - не менее чем за месяц. Однако только объявление об изменении условий контракта, размещенное в публичном месте, не будет рассматриваться как предоставление информации заказчику.
Еще одно нововведение в том, что с новой версией правила, помимо потребителя, особой защите подлежат поручитель заемщика и владелец залога. В частности:
В случае изменения условий договора финансовая организация обязана направить уведомление не только заемщику, но и поручителю и / или собственнику залога;
Возросла обязанность информировать финансовую организацию, а также в случае просрочки кредита, в частности, финансовая организация обязана уведомить заемщика не только в течение 5 (пяти) рабочих дней, но и поручителя и владельца залог;
Финансовое учреждение обязано направить письменное уведомление / предупреждение поручителю и владельцу обеспечения, что в течение срока действия общего соглашения, в пределах лимита, установленного тем же соглашением, в случае предоставления дополнительного кредита кредитору, их дополнительный кредит согласие не требуется, и их обеспечение будет охвачено общим соглашением. По всем выданным кредитам. Кроме того, при выдаче любого нового кредита в соответствии с Генеральным соглашением финансовое учреждение будет обязано уведомить об этом поручителя и / или владельца обеспечения не позднее, чем через 5 (пять) рабочих дней после выдачи кредита;
Права финансовых учреждений были ограничены в том смысле, что они больше не будут иметь право нарушать срочный вклад клиента, чтобы погасить ссуду и использовать его для удовлетворения требования, если указанный срочный депозит не будет заложен для обеспечения ссуды. и ипотека регистрируется в публичном реестре.
Согласно новой редакции, права потребителей были усилены по нескольким направлениям:
Если клиент использует несколько финансовых продуктов одновременно и должен погашать их одновременно, клиенту предоставляется право выбрать порядок погашения кредита, в частности, на этапе погашения кредита клиент должен указать, какой заем, который нужно погасить первым. Предварительная договоренность сторон по данному вопросу недопустима;
Если у клиента есть деньги на банковском счете в разных валютах, ему предоставляется право выбрать приоритет конвертации при погашении суммы кредита.
Следует отметить, что новое постановление также снизило максимальную сумму авансовых платежей и комиссий за рефинансирование, которая в соответствии с предыдущим постановлением составляла 2% как для индексированных кредитов, так и для кредитов с плавающей ставкой. Согласно новой редакции, для каждого типа процентной ставки по кредиту (фиксированная, индексированная, переменная) установлены разные максимальные размеры комиссионных. В частности, в случае ссуд с переменной ставкой комиссия за аванс / рефинансирование не может превышать 1% от оставшейся основной суммы ссуды, а в случае индексированных ссуд (например, ставка рефинансирования, Libor или другие государственные индекс) - не более 0,5%.