2020 წლის 06 აპრილიდან სააღსრულებო წარმოება გამარტივებულად და ელექტრონულად განხორციელდება. ამავდროულად, საგანგებო მდგომარეობის მოქმედების ვადის ფარგლებში, ზოგიერთ მომსახურებაზე განსხვავებული რეგულაციები ამოქმედდება, კერძოდ:
🔸აღსრულების ეროვნული ბიურო მოქალაქის პორტალით www.my.gov.ge ან ელექტრონული ფოსტით info@nbe.gov.ge მიიღებს/დაარეგისტრირებს განცხადებებს და დაიწყებს წარმოებას ნებისმიერი ტიპის მომსახურებაზე, მათ შორის: სააღსრულებო წარმოება, გამარტივებული წარმოება, გადახდისუუნარობის საქმისწარმოება და სხვა;
🔸საქმისწარმოება დაიწყება სააღსრულებო ფურცლის დედნის გარეშე. მისი წარმოდგენა კრედიტორს საგანგებო მდგომარეობის გასვლიდან 10 სამუშაო დღის ფარგლებში ევალება. დოკუმენტაციის სიყალბის შემთხვევაში წარმომდგენ პირს სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა დაეკისრება;
🔸სააღსრულებო წარმოების ფარგლებში უძრავი ქონების შეფასება და აღწერა-დაყადაღება მოხდება გარეგანი დათვალიერებით და საჯარო რეესტრის ეროვნულ სააგენტოში დაცული მონაცემების გამოყენებით.

From April 6, 2020, the process in the National Bureau of Enforcement will be simplified and electronic. At the same time, under the state of emergency, different regulations will apply to some services, namely:
• The National Bureau of Enforcement will receive / register applications and register for any type of service through the citizen's portal https://www.my.gov.ge or by e-mail info@nbe.gov.ge among them: enforcement proceedings, simplified proceedings, insolvency proceedings, etc.
• The proceedings will begin without the original of the writ of execution. The creditor is obliged to present it within 10 working days after the state of emergency. In case of falsification of documents, the represented person will be held criminally liable;
• Real estate valuation and description within the framework of enforcement proceedings will be carried out by external inspection and using data stored in the National Agency of Public Registry.