საქართველოს შრომის კოდექსში მნიშვნელოვანი ცვლილებები შევიდა. განხორციელებული ცვლილებების თანახმად, გაფართოვდა და დეტალურად განიმარტა შრომით ურთიერთობებში დისკრიმინაციის ცნება და მნიშვნელობა. კოდექსს დაემატა დებულება ქალისა და მამაკაცის მიერ შესრულებული სამუშაოსთვის თანაბარი ანაზღაურების გადახდის შესახებ. ამასთან, დისკრიმინაციის აღმოფხვრის ხელშესაწყობად დავებზე მტკიცების ტვირთი სრულად დაეკისრა დამსაქმებელს.
კიდევ ერთი მნიშვნელოვანი სიახლე გახლავთ ის, რომ შრომის კოდექსით განისაზღვრა სტაჟიორის სამართლებრივი სტატუსი, რაც აქამდე რეგულირების მიღმა იყო დარჩენილი. კოდექსი სტაჟიორს განმარტავს როგორც ფიზიკურ პირს, რომელიც ანაზღაურების სანაცვლოდ ან მის გარეშე, ასრულებს გარკვეულ სამუშაოს კვალიფიკაციის ამაღლების, პროფესიული ცოდნის, უნარების ან პრაქტიკული გამოცდილების მიღების მიზნით. კოდექსი სტაჟიორთან დაკავშირებით ადგენს რამდენიმე მნიშვნელოვან დებულებას:
- დამსაქმებელს ეკრძალება სტაჟიორის შრომის გამოყენება იმ მიზნით, რომ თავიდან აირიდოს შრომითი ხელშეკრულების დადება;
- სტაჟიორი არ ანაცვლებს დასაქმებულს და დამსაქმებელს უფლება არ აქვს აიყვანოს სტაჟიორი იმ დასაქმებულის ნაცვლად, რომელთანაც შეჩერდა ან/და შეწყდა შრომითი ურთიერთობა;
- არაანაზღაურებადი სტაჟირების ვადა არ უნდა აღემატებოდეს 6 თვეს, ხოლო ანაზღაურებადი სტაჟირების ვადა - 1 წელს;
- ერთსა და იმავე პირს უფლება აქვს ერთი და იგივე დამსაქმებელთან სტაჟირება გაიაროს მხოლოდ ერთხელ;
- მხარეებს შორის ურთიერთობა უნდა რეგულირდებოდეს წერილობითი ხელშეკრულებით, რომელიც უნდა მოიცავდეს დეტალურ აღწერას სტაჟიორის მიერ შესასრულებელი სამუშაოს შესახებ.
კოდექსმა ახლებურად დაარეგულირა ორსულობისა და ახალშობილი ბავშვის მოვლასთან დაკავშირეული საკითხებიც, კერძოდ:
- შეიცვალა ორსულობის, მშობიარობის და ბავშვის მოვლის გამო გამოსაყენებელი შვებულების დღეების რაოდენობა (ანაზღაურებადი შვებულების ჯამური ხანგრძლივობა - 126 კალენდარული დღე, ხოლო მშობიარობის გართულების ან ტყუპის შობის შემთხვევაში − 143 კალენდარული დღე);
- თუ ორსული, ახალადნამშობიარები ან მეძუძური ქალი დასაქმებულის მდგომარეობა სამედიცინო დასკვნის საფუძველზე არ იძლევა შრომითი ხელშეკრულებით განსაზღვრული სამუშაოს შესრულების შესაძლებლობას, მას, გონივრული მისადაგების ფარგლებში, უფლება აქვს მოითხოვოს თავისი ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესაბამისი სამუშაოს შესრულება;
- ქალის სამუშაო პირობების შემსუბუქების ან მისი მსუბუქ სამუშაოზე გადაყვანის შეუძლებლობის შემთხვევაში, სამედიცინო დასკვნაში მითითებული ვადის, აგრეთვე ორსულობის, ახლადნამშობიარობის და მეძუძურობის ფაქტის გათვალისწინებით, დასაქმებული თავისუფლდება შრომითი ხელშეკრულებით გათვალისწინებული მოვალეობების შესრულებისაგან;
- ორსულობისა და მშობიარობის, ბავშვის მოვლის, ასევე ახალშობილის შვილად აყვანის გამო შვებულების დასრულების შემდეგ, დასაქმებულის მოთხოვნის შემთხვევაში, დამსაქმებელი ვალდებულია უზრუნველყოს დასაქმებულის კვალიფიკაციის ამაღლება.
განხორციელებული ცვლილებებით აგრეთვე, დარეგულირდა არასრულწლოვანთა სამუშაო გრაფიკიც, კერძოდ:
- 16 წლიდან 18 წლამდე ასაკის არასრულწლოვანის სამუშაო დროის ხანგრძლივობა არ უნდა აღემატებოდეს კვირაში 36 საათს და დღის განმავლობაში 6 საათს;
- 14 წლიდან 16 წლამდე ასაკის არასრულწლოვნის სამუშაო დროის ხანგრძლივობა არ უნდა აღემატებოდეს კვირაში 24 საათს და დღის განმავლობაში 4 საათს;
- არასრულწლოვნისათვის ზეგანაკვეთური სამუშაოს დროის ხანგძრლივობა დღის განმავლობაში ჯამურად არ უნდა აღემატებოდეს 2 საათს, ხოლო კვირის განმავლობაში - 4 საათს.
განახლებული შრომის კოდექსით გაჩნდა ახალი ტერმინი - „არასრული სამუშაო განაკვეთი“, რომელიც დამსაქმებელს ავალდებულებს არასრულგანაკვეთიან თანამშრომელთან მიმართებით (მაგალითად: დამსაქმებელმა უნდა გაითვალისწინოს დასაქმებულის სურვილი სრულ სამუშაო განაკვეთზე გადასვლასთან დაკავშირებით, ან პირიქით, რამდენადაც ეს შესაძლებელია).
კოდექსს დაემატა „ღამის სამუშაოს“ რეგულაცია, რომლის თანახმადაც, დასაქმებულის მოთხოვნის შემთხვევაში, დამსაქმებელი ვალდებულია საკუთარი ხარჯით უზრუნველყოს ღამის სამუშაოზე დასაქმებულისათვის სამედიცინო შემოწმების ჩატარება. ამასთან, ღამის სამუშაოზე დასაქმებული პირი, რომელსაც სამედიცინო დასკვნის თანახმად ღამის სამუშაოს შესრულებიდან გამომდინარე აქვს ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან დაკავშირებული პრობლემები, შესაძლებლობის არსებობის შემთხვევაში, დამსაქმებელმა უნდა გადაიყვანოს ასეთი დასაქმებულისთვის შესაფერის დღის სამუშაოზე.
კოდექსში გაჩნდა სრულიად ახალი ურთიერთობის მარეგულირებელი დებულებები - ე.წ. „საწარმოს გადაცემა“, რაც ნიშნავს გარიგების ან კანონის საფუძველზე საწარმოს ან ბიზნესის ან მისი ნაწილის სხვა დამსაქმებლისთვის გადაცემას, რაც, მათ შორის, მოიაზრებს ეკონომიკური საქმიანობის გადაცემას, რომლის დროსაც შენარჩუნებულია მისი იდენტურობა ან/და არსებითი მსგავსება. ამასთან, კოდექსი იქვე იმპერატიულად ადგენს, რომ დაუშვებელია საწარმოს გადამცემის ან საწარმოს მიმღების მიერ შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტა საწარმოს გადაცემის საფუძვლით.
კოდექსს დაემატა ახალი თავი „სამუშაო ადგილზე ინფორმაციის მიწოდება და კონსულტაციის გამართვა“. დასაქმებულებს უფლება აქვთ აირჩიონ თავიანთი წარმომადგენელი. საწარმოში, სადაც რეგულარულად არანაკლებ 50 თანამშრომელი მუშაობს, დამსაქმებელი ვალდებულია წარმომადგენლებს მიაწოდოს ინფორმაცია შემდეგ საკითხებზე: საწარმოს საქმიანობასა და ეკონომიკურ მდგომარეობასთან დაკავშირებით არსებული და შესაძლო განვითარების შესახებ; საწარმოში დასაქმების მდგომარეობის, სტრუქტურის, შესაძლო განვითარებისა და დაგეგმილი ღონისძიების შესახებ, რომელმაც შეიძლება არსებითი გავლენა მოახდინოს დასაქმებულთა შრომის ანაზღაურებასა და შრომის პირობებზე ან/და საფრთხე შეუქმნას შრომითი ურთიერთობის გაგრძელებას.
შრომის კოდექსით ასევე დარეგულირდა „შრომის ინსპექციის სამსახურის“ უფლება-მოვალეობები. შრომის ინსპექციას ფართო მანდატები მიეცა, მათ შორის, სანქციების დაკისრების უფლება შრომითი უფლებების დარღვევის შემთხვევებზე. თავის მხრივ, კიდევ ერთ მნიშვნელოვან სიახლეს წარმოადგენს ის, რომ შრომის კოდექსით გათვალისწინებული ნორმების დარღვევისათვის გათვალისწინებულია კონკრეტული სანქციები.
სრულად შეიცვალა და ევროკავშირის დირექტივებთან შესაბამისობაში მოვიდა მასობრივი დათხოვნის მუხლი. თუ დამსაქმებელი გეგმავს მასობრივ დათხოვნას, იგი ვალდებულია გონივრულ ვადაში დაიწყოს კონსულტაციები დასაქმებულთა გაერთიანებასთან შესაძლო შეთანხმების მიღწევის განზრახვით. კონსულტაციები უნდა მოიცავდეს მასობრივი დათხოვნის თავიდან აცილების ან დასათხოვ დასაქმებულთა რაოდენობის შემცირების გზებსა და საშუალებებს. დასაქმებულებს უნდა მიეცეთ კონსტრუქციული წინადადებების წარდგენის შესაძლებლობა. დამსაქმებელი ვალდებულია დასაქმებულთა გაერთიანებას წერილობით შეატყობინოს შემდეგი ინფორმაცია: დაგეგმილი მასობრივი დათხოვნის მიზეზები, დასათხოვ დასაქმებულთა რაოდენობა და კატეგორია, ორგანიზაციაში დასაქმებულთა საერთო რაოდენობა და კატეგორიები, დროის მონაკვეთი, რომლის განმავლობაშიც განხორციელდება მასობრივი დათხოვნა, კრიტერიუმები, რომლებითაც ხდება დასათხოვ დასაქმებულთა შერჩევა და მათთვის კომპენსაციის გადახდა და სხვა.
ამასთან, უნდა აღინიშნოს, რომ შრომის კოდექსში შესული ცვლილებების ძირითადი ნაწილი ამოქმედდა 2020 წლის 29 სექტემბრიდან, ხოლო ცვლილებების ნაწილი ძალაში შევა ეტაპობრივად, 2021 წლიდან (იანვარი/აპრილი/სექტემბერი). მაგალითად, 2021 წლიდან შედის ძალაში დამსაქმებლის ვალდებულება, სამუშაო დღეს წერილობით ან/და ელექტრონულად აღრიცხოს დასაქმებულთა მიერ ნამუშევარი დრო და სამუშაო დროის (ნამუშევარი საათების) აღრიცხვის დოკუმენტი შეინახოს 1 წლის განმავლობაში. აღნიშნულ ცვლილებასთან დაკავშირებით საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრს დაევალა განსაზღვროს და შეიმუშავოს სამუშაო დროის აღრიცხვის შესაბამისი ფორმა.

Significant amendments to the Labor Code of Georgia came into force. According to the implemented changes, the concept and meaning of discrimination in labor relations have been expanded and explained in detail. A provision was added to the Code to pay equal for work performed by women and men. However, the burden of proving disputes in order to facilitate the elimination of discrimination was fully borne by the employer.
Another important news is that the Labor Code defines the legal status of an intern, which until now was left out of the regulation. The Code defines an intern as a natural person who, in return for or without pay, performs certain work in order to gain qualifications, professional knowledge, skills or practical experience. The Code sets out some important provisions regarding the intern:
• The employer is prohibited from using the intern's labor in order to avoid concluding an employment contract;
• The intern does not replace the employee and the employer does not have the right to hire an intern to replace the employee with whom the employment was terminated and / or terminated;
• The term of unpaid internship should not exceed 6 months, and the term of paid internship - 1 year;
• The same person has the right to do an internship with the same employer only once;
• The relationship between the parties should be regulated by a written agreement, which should include a detailed description of the work to be performed by the intern.
The Code also regulates issues related to pregnancy and newborn care, namely:
• The number of days off for pregnancy, childbirth and child care has been changed (total length of paid leave - 126 calendar days, and in case of complications of childbirth or birth of twins - 143 calendar days);
• If the condition of a pregnant, newborn or breastfeeding female employee does not allow her to perform the work specified in the employment contract on the basis of a medical report, she has the right, within a reasonable period of time, to request work performed in accordance with her health condition;
• In case of inability to alleviate the working conditions of the woman or transfer her to a light job, the employee is released from performing the duties provided for in the employment contract, taking into account the period specified in the medical report, as well as the fact of pregnancy, newborn and lactation;
• After the end of the leave due to pregnancy and childbirth, child care, as well as the adoption of a newborn, at the request of the employee, the employer is obliged to provide training for the employee.
The amendments also regulated the work schedule of minors, in particular:
• The working hours of a minor between the ages of 16 and 18 should not exceed 36 hours per week and 6 hours per day;
• The working hours of a minor between the ages of 14 and 16 should not exceed 24 hours per week and 4 hours per day;
• The duration of overtime work for a minor should not exceed 2 hours during the day and 4 hours during the week.
The updated Labor Code introduced a new term - "part-time work", which obliges the employer in relation to a part-time employee (for example: the employer must take into account the employee's desire to move to full-time work, or vice versa, as far as possible).
A regulation on "night work" has been added to the Code, according to which, at the request of the employee, the employer is obliged to provide medical examination for the employee at night at his own expense. However, a person employed as a night worker who, according to a medical report, has health problems due to performing night work, should, if possible, be transferred by the employer to a day job suitable for such an employee.
Provisions regulating a completely new relationship appeared in the Code - the so-called "Transfer of an enterprise" means the transfer of an enterprise or business or part of it to another employer under a transaction or law, including the transfer of an economic activity in which its identity and / or substantial similarity is retained. However, the Code also imperatively stipulates that it is inadmissible for the transferor of the enterprise or the recipient of the enterprise to terminate the employment contract on the basis of the transfer of the enterprise.
A new chapter on "Providing Information and Consulting in the Workplace" has been added to the Code. Employees have the right to choose their representative. In an enterprise with less than 50 employees, the employer is obliged to provide information to the representatives on the following issues: the current and possible development of the enterprise and its economic situation; On the employment status, structure, possible development and planned activity of the enterprise, which may have a significant impact on the employees' remuneration and working conditions and / or threaten the continuation of the employment relationship.
The Labor Code also regulated the rights and responsibilities of the Labor Inspection Service. The Labor Inspectorate has been given extensive mandates, including the right to impose sanctions on cases of labor rights violations. In turn, another important news is that there are specific sanctions for violating the norms of the Labor Code.
The article on mass dismissal has been completely changed and brought in line with EU directives. If the employer is planning a mass dismissal, he is obliged to start consultations within a reasonable time with the intention of reaching a possible agreement with the employees' union. Consultations should include ways and means of preventing mass layoffs or reducing the number of employees to be laid off. Employees should be given the opportunity to submit constructive proposals. The employer is obliged to inform the employees' union in writing of the following information: reasons for planned mass dismissal, number and category of employees to be dismissed, total number and categories of employees in the organization, period of time during which the mass dismissal will be carried out, criteria for recruiting employees and others.
However, it should be noted that the main part of the amendments to the Labor Code came into force on September 29, 2020, and part of the amendments will come into force gradually, from 2021 (January / April / September). For example, from 2021, the obligation of the employer to enter into a written and / or electronic record of the working time of the employees on the working day and to keep the record of the working time (working hours) for 1 year. In connection with this change, the Minister of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labor, Health and Social Affairs of Georgia was instructed to define and develop an appropriate form for recording working hours.