2020 წლის ნოემბრიდან "კონკურენციის შესახებ" საქართველოს კანონში მნიშვნელოვანი ცვლილებები შედის. ცვლილებები განაპირობა ევროკავშირთან თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხებით ნაკისრმა ვალდებულებამ. აღსანიშნავია, რომ ცვლილებების განხორციელებამდე კანონი შეიცავდა არაერთ სისრემურ თუ პროცედურულ ხარვეზს, რაც კონკურენციის სააგენტოს ხელს უშლიდა საქმიანობის ეფექტურად განხორციელებაში. ცვლილებები მიზნად ისახავს სწორედ, ამ ხარვეზების აღმოფხვრას და კანონის აღსრულების მექანიზმების გაუმჯობესებას. მისი ძირითადი მიზანია ეფექტიანი და ყოვლისმომცველი კანონმდებლობის მიღება, რაც უზრუნველყოფს საქართველოში კონკურენციის განვითარებისთვის შესაბამისი გარემოს შექმნას და ამ გარემოს დასაცავად ყველა სახის "ანტიკონკურენტული" შეთანხმებისა თუ ქმედებების დაუშვებლობას.
განახლებული კანონის მიხედვით:
- ეკონომიკური აგენტები ვალდებულნი იქნებიან, რომ სააგენტოს მიაწოდონ ინფორმაცია როგორც საქმის მოკვლევის, ასევე, კონცენტრაციის შესახებ შეტყობინების განხილვის და მონიტორინგის პროცესში, რაზეც კანონში განხორციელებულ ცვლილებებამდე ვალდებულება არ გააჩნდათ;
- შეიცვალა და გაიზარდა საქმისწარმოების ვადები სხვადასხვა პროცედურასთან მიმართებაში, რაც მიზნად ისახავს სააგენტოსთვის დროის გაზრდას საკითხის საფუძვლიანად გამოკვლევისა და ეფექტურად გადაწყვეტისთვის;
- ეკონომიკური აგენტების შემოწმება განხორციელდება წინასწარი შეტყობინების გარეშე (აღნიშნულის თაობაზე ცვლილებები შევიდა ასევე ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსშიც). ძველი რედაქციით პროცედურა ხორციელდებოდა სასამართლოს თანხმობით, თუმცა, სპეციალური პროცედურული ნორმების არარსებობის გამო, სასამართლო ხელმძღვანელობდა ზოგადი წესებით და წინასწარ ატყობინებდა ეკონომიკურ აგენტებს შემოწმების თაობაზე, რაც მათ აძლევდა დროს გაენადგურებინათკონკურენციის საწინააღმდეგო შეთანხმების დამადასტურებელი მტკიცებულებები. ცვლილებების შემდეგ ეს პრაქტიკა შეიცვლება და შესაბამისად, სასამართლო არ მოახდენს ეკონომიკური აგენტების წინასწარ ინფორმირებას, რაც მხარეთა შორის კომუნიკაციის დამადასტურებელი ფაქტების აღმოჩენას შეუწყობს ხელს;
- გაიმიჯნა კონკურენციის სააგენტოსა და მარეგულირებელ ორგანოებს შორის კომპეტენცია. მარეგულირებელ ორგანოებს მაინც რჩებათ საკუთარ სექტორებში კონკურენციის აღსრულების ვალდებულება, თუმცა ისინი იხელმძღვანელებენ "კონკურენციის შესახებ" კანონით.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ცვლილებებამდე კანონში არ არსებობდა მისი დარღვევისათვის შესაბამისი სანქცია, რაც კანონის ეფექტურად აღსრულებას უშლიდა ხელს. განხორციელებული ცვლილებებით აღმოიფხვრება ეს ხარვეზები. სააგენტო უფლებამოსილია დააკისროს ჯარიმა ეკონომიკურ აგენტებს კანონით დაკისრებული მოთხოვნების შეუსრულებლობისას. ამასთან, ჯარიმის დაკისრებასთან ერთად, კონკურენციის სააგენტო უფლებამოსილია თავდაპირველი მდგომარეობის აღდგენის მიზნით სასამართლოს მიმართოს შუამდგომლობით და მოითხოვოს, რომ ეკონომიკურ აგენტს დაეკისროს სხვადასხვა ვალდებულების შესრულება, მათ შორის საწარმოს, წილების, აქტივების გასხვისება, ასევე რეორგანიზაციის განხორციელება, ხელშეკრულების შეწყვეტის ვალდებულება და სხვა.

С ноября 2020 года в Закон Грузии о конкуренции будут внесены существенные изменения. Изменения были обусловлены обязательством по Соглашению о свободной торговле с Европейским союзом. Следует отметить, что до внесения поправок в закон имелся ряд системных или процедурных недостатков, которые не позволяли Агентству по конкуренции эффективно осуществлять свою деятельность. Изменения направлены на устранение этих недостатков и совершенствование механизмов правоприменения. Его главная цель - принять эффективное и всеобъемлющее законодательство, которое обеспечит создание соответствующей среды для развития конкуренции в Грузии и недопустимость всех видов «антиконкурентных» соглашений или действий по защите этой среды.
Согласно обновленному закону:
• Экономические агенты будут обязаны предоставлять информацию Агентству как в ходе расследования, так и в процессе рассмотрения и мониторинга уведомления о концентрации, к которому они не были обязаны до внесения поправок в закон;
• Сроки для различных процедур были изменены и увеличены, чтобы у Агентства было больше времени на тщательное расследование проблемы и ее эффективное решение;
• Проверка хозяйствующих субъектов будет проводиться без предварительного уведомления (изменения также внесены в Административно-процессуальный кодекс). В старой версии процедура проводилась с согласия суда, однако из-за отсутствия специальных процессуальных норм суд руководствовался общими правилами и заранее уведомлял экономических агентов о проверке, давая им время для уничтожения антиконкурентных доказательств. После изменений эта практика изменится, и, следовательно, суд не будет заранее информировать экономических агентов, что поможет установить факты, подтверждающие общение между сторонами;
• Компетенция была разделена между Агентством по конкуренции и регулирующими органами. Регулирующие органы по-прежнему обязаны обеспечивать конкуренцию в своих секторах, хотя они будут регулироваться Законом о конкуренции.
Важно отметить, что до внесения поправок в закон не существовало соответствующих санкций за его нарушение, что препятствовало эффективному применению закона. Внедренные изменения устранят этот недостаток. Агентство имеет право налагать штрафы на экономических агентов за несоблюдение требований, установленных законом. Помимо наложения штрафа, Агентство по защите конкуренции имеет право обратиться в суд с ходатайством о восстановлении первоначального состояния и потребовать от экономического агента выполнения различных обязательств, включая отчуждение предприятия, акций, активов, а также реорганизацию, расторжение договора и другие.