2020 წლის ნოემბრიდან "კონკურენციის შესახებ" საქართველოს კანონში მნიშვნელოვანი ცვლილებები შედის. ცვლილებები განაპირობა ევროკავშირთან თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხებით ნაკისრმა ვალდებულებამ. აღსანიშნავია, რომ ცვლილებების განხორციელებამდე კანონი შეიცავდა არაერთ სისრემურ თუ პროცედურულ ხარვეზს, რაც კონკურენციის სააგენტოს ხელს უშლიდა საქმიანობის ეფექტურად განხორციელებაში. ცვლილებები მიზნად ისახავს სწორედ, ამ ხარვეზების აღმოფხვრას და კანონის აღსრულების მექანიზმების გაუმჯობესებას. მისი ძირითადი მიზანია ეფექტიანი და ყოვლისმომცველი კანონმდებლობის მიღება, რაც უზრუნველყოფს საქართველოში კონკურენციის განვითარებისთვის შესაბამისი გარემოს შექმნას და ამ გარემოს დასაცავად ყველა სახის "ანტიკონკურენტული" შეთანხმებისა თუ ქმედებების დაუშვებლობას.
განახლებული კანონის მიხედვით:
- ეკონომიკური აგენტები ვალდებულნი იქნებიან, რომ სააგენტოს მიაწოდონ ინფორმაცია როგორც საქმის მოკვლევის, ასევე, კონცენტრაციის შესახებ შეტყობინების განხილვის და მონიტორინგის პროცესში, რაზეც კანონში განხორციელებულ ცვლილებებამდე ვალდებულება არ გააჩნდათ;
- შეიცვალა და გაიზარდა საქმისწარმოების ვადები სხვადასხვა პროცედურასთან მიმართებაში, რაც მიზნად ისახავს სააგენტოსთვის დროის გაზრდას საკითხის საფუძვლიანად გამოკვლევისა და ეფექტურად გადაწყვეტისთვის;
- ეკონომიკური აგენტების შემოწმება განხორციელდება წინასწარი შეტყობინების გარეშე (აღნიშნულის თაობაზე ცვლილებები შევიდა ასევე ადმინისტრაციულ საპროცესო კოდექსშიც). ძველი რედაქციით პროცედურა ხორციელდებოდა სასამართლოს თანხმობით, თუმცა, სპეციალური პროცედურული ნორმების არარსებობის გამო, სასამართლო ხელმძღვანელობდა ზოგადი წესებით და წინასწარ ატყობინებდა ეკონომიკურ აგენტებს შემოწმების თაობაზე, რაც მათ აძლევდა დროს გაენადგურებინათკონკურენციის საწინააღმდეგო შეთანხმების დამადასტურებელი მტკიცებულებები. ცვლილებების შემდეგ ეს პრაქტიკა შეიცვლება და შესაბამისად, სასამართლო არ მოახდენს ეკონომიკური აგენტების წინასწარ ინფორმირებას, რაც მხარეთა შორის კომუნიკაციის დამადასტურებელი ფაქტების აღმოჩენას შეუწყობს ხელს;
- გაიმიჯნა კონკურენციის სააგენტოსა და მარეგულირებელ ორგანოებს შორის კომპეტენცია. მარეგულირებელ ორგანოებს მაინც რჩებათ საკუთარ სექტორებში კონკურენციის აღსრულების ვალდებულება, თუმცა ისინი იხელმძღვანელებენ "კონკურენციის შესახებ" კანონით.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ ცვლილებებამდე კანონში არ არსებობდა მისი დარღვევისათვის შესაბამისი სანქცია, რაც კანონის ეფექტურად აღსრულებას უშლიდა ხელს. განხორციელებული ცვლილებებით აღმოიფხვრება ეს ხარვეზები. სააგენტო უფლებამოსილია დააკისროს ჯარიმა ეკონომიკურ აგენტებს კანონით დაკისრებული მოთხოვნების შეუსრულებლობისას. ამასთან, ჯარიმის დაკისრებასთან ერთად, კონკურენციის სააგენტო უფლებამოსილია თავდაპირველი მდგომარეობის აღდგენის მიზნით სასამართლოს მიმართოს შუამდგომლობით და მოითხოვოს, რომ ეკონომიკურ აგენტს დაეკისროს სხვადასხვა ვალდებულების შესრულება, მათ შორის საწარმოს, წილების, აქტივების გასხვისება, ასევე რეორგანიზაციის განხორციელება, ხელშეკრულების შეწყვეტის ვალდებულება და სხვა.

From November 2020, significant changes will be made to the Law of Georgia on Competition. The changes were conditioned by the obligation under the Free Trade Agreement with the European Union. It should be noted that before the amendments were implemented, the law contained a number of systemic or procedural shortcomings that prevented the Competition Agency from carrying out its activities effectively. The changes are aimed at eliminating these shortcomings and improving law enforcement mechanisms. Its main goal is to adopt effective and comprehensive legislation, which will ensure the creation of an appropriate environment for the development of competition in Georgia and the inadmissibility of all kinds of "anti-competitive" agreements or actions to protect this environment.
According to the updated law:
•      Economic agents will be obliged to provide information to the Agency both during the investigation of the case and in the process of reviewing and monitoring the notification of the concentration, to which they were not obliged before the changes in the law;
•       The deadlines for different procedures have been changed and increased in order to increase the time for the Agency to thoroughly investigate the issue and resolve it effectively;
•      The inspection of economic agents will be carried out without prior notice (changes have also been made in the Administrative Procedure Code). In the old version, the procedure was carried out with the consent of the court, however, due to the lack of special procedural norms, the court was guided by general rules and notified economic agents in advance of the inspection, giving them time to destroy anti-competitive evidence. After the changes, this practice will change and, consequently, the court will not inform the economic agents in advance, which will help to establish the facts confirming the communication between the parties;
•    Competence was separated between the Competition Agency and regulatory bodies. Regulators still have an obligation to enforce competition in their sectors, although they will be governed by the Competition Act.
It is important to note that prior to the amendments to the law, there was no appropriate sanction for its violation, which hindered the effective enforcement of the law. The implemented changes will eliminate this shortcoming. The Agency is authorized to impose fines on economic agents for non-compliance with the requirements imposed by law. In addition to imposing a fine, the Competition Agency has the right to petition the court to restore the original condition and demand that the economic agent be required to fulfill various obligations, including the alienation of the enterprise, shares, assets, as well as reorganization, termination of the contract and others.