აღსრულების კოდექსის პროექტის შექმნა განპირობებულია მიზეზით, რომ დღეის მდგომარეობით აღსრულების სფეროში არ არსებობს ერთიანი და სისტემატიზებული სამართლებრივი დოკუმენტი. 1999 წლის 16 აპრილს მიღებული „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“ საქართველოს კანონი მოძველებულია და ვეღარ პასუხობს თანამედროვე გამოწვევებს. კანონში წლების მანძილზე შეტანილი ცვლილებების სიმრავლის გამო გართულებულია კანონის და მისი შინაარსის აღქმადობა. კანონმა დაკარგა ფორმა და სტრუქტურა, რაც ართულებს მის გამოყენებას როგორც აღმასრულებლების, ისე სააღსრულებო წარმოების მხარეთა მიერ.
კანონპროექტის შექმნის მიზანია აღმოფხვრას „სააღსრულებო წარმოებათა შესახებ“ საქართველოს კანონის ნაკლოვანებები და დეტალურად და ქრონოლოგიურად განსაზღვროს სააღსრულებო წარმოებაში მონაწილე პირთა უფლება-მოვალეობები, პასუხისმგებლობა ვალდებულებათა შეუსრულებლობის შემთხვევაში, აღსრულების ცალკეული სპეციფიური წესები, მხარეთათვის დოკუმენტაციის ჩაბარებისა და შეტყობინების წესები და სხვა.
კანონპროექტის შესაბამისად, უქმდება “აღსრულების ეროვნული ბიუროს აღმასრულებლისა“ და “კერძო აღმასრულებლის“ ინსტიტუტები და იქმნება ახალი სუბიექტი - სსიპ აღმასრულებელთა პალატა, რომლის შემადგენლობაში შევა ყველა აღმასრულებელი. აღმასრულებლებს განესაზღვრებათ კონკრეტული სამოქმედო ტერიტორია. შესაბამის სამოქმედო ტერიტორიაზე აღმასრულებელთა შორის აღსასრულებელი საქმეები საქმეთა ავტომატური განაწილების ელექტრონული სისტემის მეშვეობით გადანაწილდება. კანონპროექტის თანახმად, სამომავლოდ იგეგმება, აგრეთვე, იმგვარი რეგულაციის ამოქმედება, რომლის თანახმად აღმასრულებელი უფლებამოსილი იქნება, საქმეთა ავტომატური განაწილების ელექტრონული სისტემის მეშვეობით მიღებული საქმეების გარდა, კრედიტორის მომართვისა და მასთან დადებული ხელშეკრულების საფუძველზე, სამოქმედო ტერიტორიის პრინციპის გათვალისწინების გარეშეც განახორციელოს სააღსრულებო საქმიანობა.
კანონპროექტის თანახმად, ჩნდება ახალი სუბიექტი - ინსპექტორი, რომელიც წარმოადგენს აღსრულების ეროვნულ ბიუროში დასაქმებულ პირს და უზრუნველყოფს განსაზღვრული კატეგორიის საქმეთა აღსრულებას. აღსრულების ეროვნული ბიურო, ინსპექტორის მეშვეობით, განახორციელებს სახელმწიფო, ავტონომიური რესპუბლიკის ან ადგილობრივი თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტის საწინააღმდეგოდ წარმოებული საქმეების და საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად საიდუმლოობის გრიფის მქონე საქმეების აღსრულებას, ასევე განკარგავს “სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით“ განსაზღვრული გირაოს და განრიდების ფარგლებში არსებულ თანხას კანონმდებლობით დადგენილი წესით. ინსპექტორი სარგებლობს აღმასრულებლის ყველა უფლებამოსილებით და მასვე ეკისრება აღმასრულებლის ყველა მოვალეობა, გარდა მის საქმიანობასთან დაკავშირებული სპეციფიკისა.
პარლამენტის მიერ აღსრულების კოდექსის კანონპროექტის მიღების შემთხვევაში, აღსრულების კოდექსის ძალაში შესვლა 2021 წლის ოქტომბრიდან იგეგმება.

Создание проекта исполнительного кодекса связано с тем, что в настоящее время нет единого и систематизированного правового aринятый 16 апреля 1999 г., устарел и уже не может отвечать современным вызовам. Из-за большого количества изменений в законе с годами усложняется восприятие закона и его содержания. Закон утратил форму и структуру, что затрудняет его применение как исполнителями, так и сторонами в судебном процессе.
Целью законопроекта является устранение недостатков Закона Грузии «Об исполнительном производстве» и детальное и хронологическое определение прав и обязанностей лиц, участвующих в исполнительном производстве, ответственности за неисполнение обязательств, отдельных конкретных правил. исполнения, правила подачи документов и других уведомлений.
Согласно законопроекту, институты «Исполнитель Национального исполнительного бюро» и «Частный исполнитель» будут упразднены и будет создано новое юридическое лицо - Исполнительная палата ЮЗПС, в которую войдут все исполнители. Исполнители определяются конкретной сферой действия. Исполнительные дела будут распределены между исполнителями в соответствующей зоне действия через систему электронного распределения дел. Согласно законопроекту, в будущем планируется ввести в действие такое положение, согласно которому исполнитель будет уполномочен осуществлять исполнительные действия без учета принципа объема, за исключением случаев, полученных через электронную систему автоматического распределения случаи.
Согласно законопроекту, появляется новое лицо - инспектор, который представляет лицо, работающее в Национальном исполнительном бюро, и обеспечивает исполнение определенных категорий дел. Национальное исполнительное бюро через инспектора будет рассматривать дела из бюджета государства, автономной республики или местного самоуправления, а также дела, отнесенные к тайне в соответствии с законодательством Грузии, а также регулировать размер залога и утечка, определенная Уголовно-процессуальным кодексом. Инспектор пользуется всеми полномочиями исполнителя, а также несет все обязанности исполнителя, за исключением особенностей, связанных с его деятельностью.
В случае принятия парламентом проекта исполнительного кодекса вступление в силу исполнительного кодекса запланировано на октябрь 2021 года.