01 ოქტომბრიდან „იზოლაციისა და კარანტინის წეების დამტკიცების შესახებ“ საქართველოს მთავრობის დადგენილებაში ცვლილებები შევიდა. ცვლილება შეეხო უცხო ქვეყნებიდან საქართველოში შემოსულ უცხოელ ვიზიტორებს, რომელთაც საზღვრის გადმოსაკვეთად უამრავი პროცედურის გავლა უწევდათ „COVID19“-ის შესაძლო გავრცელების აღსაკვეთად.
ცვლილებების მიხედვით, უცხოელი ვიზიტორები, რომლებიც უცხო ქვეყნებიდან საქართველოში ბიზნეს ან/და შრომითი საქმიანობის განხორციელების მიზნით შემოდიან, გარდა თერმული სკრინინგისა, თავისუფლდებიან სხვა სავალდებულო პროცედურებისაგან, მათ შორის, სსიპ „შემოსავლების სამსახურის“ ეპიდემიოლოგების მიერ ჩაღრმავებული გამოკითხვისა და „დასენიანებული რეგიონიდან ჩამოსული მგზავრის სააღრიცხვო ბარათის“ შევსებისაგან, რაც გულისხმობს პირის ბოლო 21 დღის ადილსამყოფელზე სრული ინფორმაციის გაზიარებას და კვლევას მისი შესაძლო ინფიცირების თაობაზე, რაც შემდეგში პირების იზოლაციის შესახებ გადაწყვეტილების საფუძველი ხდება.
საქართველოში ბიზნეს ან შრომითი საქმიანობის განხორციელების მიზნით შემოსული პირები საქართველოს ტერიტორიაზე დაიშვებიან „უცხოელი ვიზიტორების მიერ საქართველოში ბიზნეს/შრომითი საქმიანობის განხორციელების მიზნით ელექტრონულ პროგრამაში განაცხადის შევსებისა და თანხმობის მიღების წესის შესახებ“ ბრძანების შესაბამისად. ბიზნეს ან შრომითი საქმიანობის განხორციელების მიზნით საქართველოში შემოსვლით დაინტერესებული პირი ვალდებულია შეავსოს დადგენილი ფორმის განაცხადი სპეციალურ ელექტრონულ პროგრამაში, ხოლო გადაწყვეტილებას თანხმობის გაცემაზე ან/და უარის თაობაზე იღებს შესაბამისი დარგობრივი სამინისტრო.

С 1 октября внесены изменения в постановление правительства Грузии об утверждении правил изоляции и карантина. Это изменение коснулось иностранных гостей, прибывающих в Грузию из зарубежных стран, которым пришлось пройти многочисленные процедуры пересечения границы, чтобы предотвратить возможное распространение COVID19.
Согласно изменениям, иностранные посетители, прибывающие в Грузию из-за рубежа для ведения бизнеса и / или работы, освобождаются от других обязательных процедур, помимо теплового скрининга, включая углубленное обследование эпидемиологами налоговой службы LEPL и путешественником из «больного региона». Из заполнения, которое включает в себя предоставление полной информации о последнем 21 дне пребывания человека в больнице и исследование его или ее возможной инфекции, которая затем становится основой для решения об изолировании человека.
Лица, въезжающие в Грузию для предпринимательской или трудовой деятельности, допускаются на территорию Грузии в соответствии с Порядком «О порядке заполнения заявления и получения согласия в электронной программе предпринимательской / трудовой деятельности в Грузии иностранными посетителями». Лицо, заинтересованное во въезде в Грузию с целью ведения бизнеса или работы, обязано заполнить установленную форму заявления в специальной электронной программе, а решение о даче согласия и / или отказе принимает соответствующее отраслевое министерство.